PMYO - BEKÇİ - PAEM - POMEM Parkur Hazırlık

Telefon İle Ulaşın

+05546439202

E-Mail Adresimiz

[email protected]

2020 POLİS ÖZEL HAREKAT (PÖH) HAKKINDA MERAK EDİLENLER

2020 POLİS ÖZEL HAREKAT (PÖH) HAKKINDA MERAK EDİLENLER

POLİS ÖZEL HAREKAT

Polis Özel Harekât ya da bilinen kısa adıyla PÖH, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün; banka soygunu ve terör eylemlerine müdahale, rehine kurtarma gibi olağanüstü durumlar ve baskınlar için özel taktik ve silahlar kullanan bir özel harekat birimidir.

POLİS ÖZEL HAREKAT PÖH NE ZAMAN ALINACAK?

 
Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı'nın 25.Dönem POMEM (özel harekat polisi alımı) için ön başvuru işlemleri başladı.

     Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan ilana göre 25. Dönem POMEM kapsamda PÖH olarak yetiştirilmek üzere lise mezunu veya dengi okul mezunları arasından veya Ön Lisans ve Lisans mezunları arasından 2019 yılında 500 kişilik kadro ile polis alımı yapıldı.Peki 2020 yılında polis özel harekat alımı olacak mı? Detaylar haberimizde.


Nasıl Özel Harekâtçı olunur?

  
Özel Harekâtçılık gönüllülük esasına dayanır. Sivillerden seçilen Özel Harekat adayları altı aylık eğitime tabi tutulurlar. Bunun üç ayı temel polislik eğitimi, üç ayı da temel Özel Harekat eğitimi olarak verilir. Emniyet teşkilatında çalışan gönüllü polis memuru ya da komiser sınıfından, kıdeme müessir ceza ve olumsuz sicil almamış, müracaat tarihinde polis memurları için 28, komiser sınıfı için 31 yaşından büyük olmayan, spor ve bedeni geliştirme çalışmalarına yatkın olan, fiziki güce, soğukkanlılığa, hızlı reaksiyona sahip, azimli, dayanıklı olanlar içinden yapılan mülakatta başarılı olanlar Özel Harekat kursuna alınır. Bu kursu başarı ile bitiren personel Özel Harekat branşlı olarak kadrolara atanır.
 

Polislik Mülakatlarında Fiziki Yeterlilik Parkur Sınavı

Polis Alımlarında Adayların Fiziki Yeterliliklerini Ölçmek İçin Yapılan Spor Mülakatlarıdır. Halk Arasında Pomem Parkuru Pöh POLİS ÖZEL HAREKAT Parkuru Olarak Da Bilinmektedir. Son Yapılan Alımlarda Polis Özel Harekat (Pöh) Parkuru Diğer Polis Alımlarındaki Parkur Mülakatlarına Göre Daha Zordur.

Polis Özel Harekât (Pöh)Parkuru: Puan Ve Fiziki Yeterlilik İstasyonları Farklıdır. Toplam 9 İstasyondan Oluşur. Barfiks, Paralel Barda Yürüme, Denge Aletinden Geçiş Gibi Adayları Zorlayıcı Etaplardan Oluşmaktadır. Fakat 25.dönem Polis Özel Harekat (Pöh) sadece bayanlardan alındığı için yeni parkurun pomem parkuru gibi olacağı tahmin edilmektedir.
En yakın polis özel harekat (pöh) hazırlık kursları için tıklayınız
 

Özel Harekâtçılar hangi eğitimlerden geçiyor?
 
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün göz bebeği konumundaki özel harekat polisleri 15 haftalık bir temel eğitim sürecinden geçiyor, adaylar bu 15 haftalık temel eğitim sona erdikten kısa bir süre sonra yetenekleri göz önüne alınarak çeşitli branşlarda uzmanlaştırılıyor.  
Bu alanlar kuleci, keskin nişancı vb... oluyor.
Özel harekat polisi adayları az öncede belirttiğimiz gibi yeteneklerine göre 41 hizmet içi eğitimden geçiriliyor.
 Terör bölgelerinde görev alacak özel harekat polisleri bölgeye intikal ettirilmeden önce eğitim merkezinde 3 haftalık özel bir eğitime daha giriyor. Bu eğitimlerde adaylara bölge hakkında bilgi, canlı bomba saldırılarına karşı önlem, teröristlerin sık kullandığı pusu gibi saldırı tekniklerine karşı eğitim veriliyor.
Özel Harekat kursiyerleri uçak, araç, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarma, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlama, havalimanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etme gibi eğitimlerden geçiyor. Ayrıca, keskin nişancılık eğitimi, bomba düzeneği imhası, arazide mevzi çatışma ve muharebe, mahal operasyonları, sokak geçişleri, yol aramaları ve ev aramaları eğitimleri, patlayıcı maddeyi bulma ve imha etme eğitimleri, bir bölgeden başka bir bölgeye geçiş (intikal), gözetleme, keşif, pusu, baskın, pusudan kurtulma, yön bulma, harita okuma, üs bölgesi oluşturma, mevzi oluşturma ve arazide konuşlanma eğitimleri de alınıyor.
15 haftalık temel eğitim sonunda başarılı olan özel harekât polis adayları görev yerleri belirlenir.


2020 ve 2021 yılında Özel Harekat alımı olacakmı?
2020 ve 2021 Yılı için Polis Akademisinden ve İçişleri bakanlığından Özel harekat alımı ile ilgili herhangi bir duyuru daha yapılmadı.Gelişmeleri an be an takip etmekteyiz.

PÖH Zorunlu Görev Yerleri ve Süreleri 

- Polis Özel Harekat (pöh) Adıyaman ve ilçeleri, görev süresi 5 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Ağrı ve ilçeleri, görev süresi 4 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Ardahan ve ilçeleri, görev süresi 5 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Artvin ve ilçeleri, görev süresi 6 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Bayburt ve ilçeleri, görev süresi 6 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Batman ve ilçeleri, görev süresi 4 yıl,
-Polis Özel Harekat (pöh) Bitlis ve ilçeleri, görev süresi 4 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Diyarbakır ve ilçeleri, görev süresi 4 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Elazığ ve ilçeleri, görev süresi 6 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Erzincan ve ilçeleri, görev süresi 6 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Erzurum ve ilçeleri, görev süresi 6 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Gümüşhane ve ilçeleri, görev süresi 6 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Hakkari ve ilçeleri, görev süresi 3 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Kars ve ilçeleri, görev süresi 6 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Mardin ve ilçeleri, görev süresi 5 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Muş ve ilçeleri, görev süresi 4 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Siirt ve ilçeleri, görev süresi 4 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh)  Şırnak ve ilçeleri, görev süresi 3 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Tunceli ve ilçeleri, görev süresi 3 yıl,
- Polis Özel Harekat (pöh) Van ve ilçeleri, görev süresi, 4 yıl.