PMYO - BEKÇİ - PAEM - POMEM Parkur Hazırlık

Telefon İle Ulaşın

+05546439202

E-Mail Adresimiz

[email protected]

27. Dönem POMEM Başvurusundan Sonraki Süreç Nasıl Oluyor ?

27. Dönem POMEM Başvurusundan Sonraki Süreç Nasıl Oluyor ?

27. Dönem POMEM Ön Başvurusundan Sözlü Mülakata Kadar Geçen Süreç Nasıl Olmaktadır ?

 

          27. Dönem Pomem öğrenci adayları bu serüvene ilk olarak Polis Akademisinin resmî İnternet sitesinden yayımlanmış olan Alım ilanını ön başvuru yaparak başlamaktadır. Peki bu ön başvuru süreci nasıl oluyor ?  Akademinin belirlemiş olduğu ön başvuru tarihlerinin yapılabildiği tarihler arasında, Polis adayı öğrenci Akademinin belirlemiş olduğu bankaya talep edilen başvuru ücretini yatırmakla başlıyor. Bankaya istenilen ücreti yatıran öğrenci adayı daha sonra Polis akademisinin resmî sitesinden e devlet sistemine girerek başvurusunu tamamlıyor. E- Devlet üzerinden tamamlanan başvurusunda istenilen öğrenci adayına ait kişisel bilgiler bulunmaktadır. Aday bunları doldurduktan sonra ön başvurusunu kesin olarak tamamlamış olmaktadır.

          Akademinin belirlemiş olduğu başvuru tarihinin sona ermesinin ardından bir bekleyiş süreci başlıyor. Bu bekleyiş ön başvuru yapan öğrencilerin spor mülakat tarihlerinin açıklanmasının bekleyişidir.
 
          Polis adayı, ön başvuru yaptıktan sonra açıklanan listesinde hem sınav yerine gideceği tarih ve saat hem de gideceği okul belirlenmiş olarak sonuçlanmaktadır.
 
         Aday belirlenen tarihte yani sınav gününde sınava gireceği okula gider. Bu süreci kısaca açıklamak gerekirse ise: 
İlk karşısına cıkacak olan aşama evrak kayıttır. Polis adayı arkadaşlarımız belirli sayılarda gruplara ayrılarak içeri alınıp evrak kayıtı yapabilmeleri için kayıt odalarına alınmaktadır. Burada aday Polis akademisin yayımlamış olduğu istenilen evrakları (diploma asli fotokopisi veya geçici diploma örneği, vesikalık fotoğraf, başvuru belgesi vb). teslim etmektedir.
Evrak teslimi yapan öğrenci adayı 2. Aşama olarak ön sağlık alanına geçmektedir. Orada ilk önce vücudu kontrol edilmektedir. Peki bu kontrol nasıl olmaktadır ? Kontrol Pomem okullarında değişiklik göstermekle birlikte en belli başlı kontrol vücudunun belli yerlerinde dövme kesik izleri bulunup bulunmamasıdır. Bu aşamadan geçen aday daha sonra boy ve kilo endeksine bakılmaktadır. (Boy olarak kız adaylarının 162 cm erkek adayların ise 167 boy sınırı bulunmaktadır.) Burada boy ve kilo endeksinden istenilen kriterlere sahip olan aday sırasıyla diğer aşamaya geçer. Renk körü olup olmadığına dair ilk olarak renk körü testi yapılmaktadır. Ön sağlıkta göz sağlı adına yapılan tek test Renk körlügü testidir. Sonrasında yüzünün herhangi bir yerinde kesik, ben, dövme işgalini belli edecek herhangi bir belirleyici faktörün olup olmadığı kontrol edilir. Başka bir görevli ağzını kontrol edip eksik diş çene bozukluğu vb. durumları kontrol eder. Başka bir görevli ellerinde titreme olup olmadığını ayaklarında düz tabanın olup olmadığını kontrol eder.( Baştan da ifade ettiğim gibi bu saydığım aşamalar farklılık göstermektedir. Bu aşamalarda daha fazla ayrıntıya bakan okulların olduğu gibi bazı aşamaları geçen ya da daha az önem veren okullarda olmaktadır.) Bu süreci de tamamlayan aday yine belirlenen grubuyla spor mülakat için spor salonuna alınmaktadır. Orada kimliğiyle sirasını beklemektedir. Sırasının gelmesini bekleyen aday sıra ona geldikten sonra spor mülakatına girer ve spor parkuruna girer. Kızlardan istenilen 51.00 saniye altı yapan ve erkeklerden istenilen 48.00 saniye altı yapan adaylar daha sonra sözlü mülakat kıyafetlerini giyerek sözlü mülakatı için beklemektedir.
 
        Burda deyineceğimiz diğer önemli bir konu daha önceki senelerde sözlü mülakatının spor mülakatıyla aynı günde olduğu zamanların olduğu gibi spor mülakatının sözlü mülakatından sonra başka bir tarihte de olduğudur.
 
          Sözlü mülakatı için kendinin çağrılmasını bekleyen aday sıra ona gelince mülakat komisyonunun karşına geçmektedir. Orada kendini kısaca tanıtıp kendine sorulan soruları cevaplayan aday bu süreci başarıyla tamamlamış olur.
 
        Aday bu belirlenmiş olan süreçlerinin tamamını başarılı bir şekilde geçtikten sonra sonucunun açıklanmasını beklemektedir. Bu süreçte ortalama 2 3 ay gibi bir zaman almaktadır.